Genie Nasıl Kullanılır? [How to use Genie?]

'Başlangıç Yardımcısı [Beginner Helper]' forumunda Admin tarafından 15 Temmuz 2018 tarihinde açılan konu

 1. Admin

  Admin Administrator Site Yetkilisi

  Genie Kullanımı için öncelikle karakterinizin 10 level veya üstünde olması gerekmektedir. Bu şartı sağlıyorsanız ve eğer ekranınızda sağ üst köşe de Genie bölümü görünmüyorsa Klavyeniden "M" harfine bir defa basıp haritayı açın ve daha sonrasında tekrardan basıp kapayınız. Bu işlem sonrasında ekranın sağ üst köşesinde Genie kalan süre ve ayar butonlarının yer aldığı bölümü görebileceksiniz.

  Genie süreniz 0 dakika olarak görünüyor ise aşağıdaki görselde gösterildiği gibi herhangi bir Sundries NPC sinden 1 coin karşılığında 10 lu Genie Paketi alabilirsiniz.

  [​IMG]

  Genie paketini aldıktan sonra aşağıdaki görselde de gösterildiği gibi genie ayar bölümünde yer alan başlatma butonuna basarak 1 paket genieyi karakterinize yükleyebilirsiniz.

  [​IMG]

  Genie süresini karakterinize yükledikten sonra genie atak, HP, MP gibi ayarlarını yapmak için genie ayar kısmındaki aşağı ok butonunu tıklayınız. Butonu tıkladığınızda aşağıdaki resimde gösterildiği gibi bir bölüm açılacaktır. İlk açılan bölüm genie ile ilgili sizlere bazı bilgilendirmeler yapmaktadır. Bu bölümü okumanızı tavsiye ederim. İçeriği tamamen Türkçe ve bizim tarafımızdan hazırlanmıştır.

  Genie farklı Joblara göre atak ayarı nasıl yapılır?
  Genie ayar kısmının 2. sekmesi olan atak bölümünde en fazla her karakter 4 tane skill koyabilmektedir. Bu skilleri koyduktan sonra skillerin hemen üstünde bulunan "OK" butonu seçilmelidir. Aksi halde karakteriniz atak yapmayacaktır. Eğer karakterinizin atak yapmasını istemiyorsanız "Cancel" butonunu seçmelisiniz.

  Bu işlemi yaptıktan sonra Atak bölümünün en altında 3 farklı şerit bulunmaktadır. Bunlardan ilki ve mavi renkli olanı karaktere ait recovery skillerinin hangi oranda kullanılacağını belirleyen ayar kısmıdır. Örneğin priest karakterde canı % Kaç düştüğünde recovery alanına koyulan skilleri kullansın gibi bir ayarı bu bölümden yapmaktayız.

  2. şerit ise (Attack Range), karakterimizde kullandığımız atak skillerinin mesafesi ile ilgilidir. Burada 2 farklı yol izleyebiliriz.
  1. yol: Karakterimiz okçu, Mage gibi uzaktan vuran ve yerinden hareket etmesini istemediğimiz bir Job ise bu mesafeyi skilllerimizin maximum range si olarak ayarlamalıyız. Bu uzaklık okçu karakterler için 40, Mage karakterler için ise 37/30 arası bir değer ideal değerdir.
  2. yol: Eğer karakterimiz warrior, Assasian, Priest gibi uzaktan vuramayan ve yaratığın yanına girmesi gereken bir job ise bu sefer sadece kesmek istediğimiz slot ayarında - ki genelde ideal oran burada 10/15 metre arasıdır- bir mesafe belirlenmelidir.

  3. Şerit ise karakter atak yaparken bizim 2. şeritte belirlediğimiz mesafe içerisinde herhangi bir yaratık kalmaz ise olduğu yerden hareket edip, etrafta yaratık arasın mı anlamına gelmektedir. Bu bölümü mage ve okçu karakterler için 0, diğer karakterler için ise 10 metre ayarında yapmanız her zaman sizler için daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

  Not: Bu atak ayarı bölümünde karakterimizin atak sınırları içerisinde(örneğin 30 metre olarak belirlediğimizi varsayalım) herhangi bir obje yani engel bulunmaması gerekmektedir. Yani atak mesafesi içerisinde bir Ağaç, Taş, Çit veya herhangi bir nesne olması durumunda eğer atak yapılan yaratık bu nesnelerin arkasına geçiş yaparsa Genie atak durduracak ve siz yeniden başlatıncaya kadar pasif durumda kalacaktır. Bu yüzden Genie kullanırken mümkün olduğunda açık alanları tercih ediniz.

  [​IMG]

  Geniede HP ve MP Pot bastırma ayarı için ayar penceresinin 3. sekmesini yani Recovery bölümünü kullanmamız gerekmektedir. Burada 1. boşlukta kullanacağımız HP potionu, 2. Boşluğu s geçiyoruz, 3. boşlukta ise kullanacağımız MP potionu yerleştirip yüzde kaça düştüğünde basmasını istiyorsak ayarını yapmamız gerekmektedir. Ve her zamanki gibi "OK" butonunu seçmeliyiz ki ayarlarımız aktif olsun.

  [​IMG]

  Genie ile party üyelerine veya kendimize Wolf, Swift, Pus tan alınan bazı Scrollar, Buff, Ac gibi skiller bastırmak istiyorsak kullanacağımız bölüm Support kısmı olacaktır. Buradan kendimize bastıracağımız skilleri ekstra bir şey yapmadan sürükle bırak yöntemi ile ekliyoruz. Bunun yanında party üyelerine kullanmak istediğimiz skiller için ise skill iconunun altında yer alan Party bölümünü tiklememiz gerekmektedir. Son olarak her zamanki gibi "OK" butonunu seçiyoruz ki ayarlarımız aktif olsun.

  [​IMG]

  Genie ayar bölümlerinden sonuncusu olan Other kısmında genel olarak karakterin herhangi bir durumda nasıl hareket etmesi gerektiğinin ayarı yapılmaktadır. Bu bölümden HP - MP potların belirli bir sayıdan ağağıya düşmesi durumunda ya da karakterimiz okçu ise kullanacağımız oklar bittiğinde karakterimize town attırabiliriz. Diğer bazı otomatik Repair(Rpr), party bozulduğunda birisi öldürğünde town atma vs. gibi ayarlar da bu bölümden yapılmaktadır.

  [​IMG]

  Son olarak tüm ayarlarımızı yaptığımızda ekranın sağ üst köşesindeki bölümde yer alan yana doğru ok görünümlü butondan genie mizi başlatıyoruz. Genie öncelikle Support bölümündeki işlemleri yapacak ve sonrasında attack bölümünde koyduğumuz skill sırası ve özelliğine göre atak yapacaktır. Örneğin ilk sırada Mage 42 stafı ve 2. sırada Mage 18 skili var ise yakında olan bir yaratık denk geldiğinde öncelik staf skiline ait olacaktır.

  [​IMG]

Bu Sayfayı Paylaş